Як помітити? Що робити? До кого звертатись?

Нажаль, в нашому житті все змінилося 24 лютого 2022 року. Жити в нашій країні стало, м’яко кажучи, небезпечно. Навіть у тих місцях, де бойові дії вже закінчилися. Відтепер звичні місця для прогулянок та активного відпочинку у лісі, біля річки, навіть рідні дворики та парки можуть приховувати дуже небезпечні залишки війни… Вибухонебезпечні предмети (або ВНП)!!!
Зо всіма цими «штуковинами» ви зможете зблизька та абсолютно безпечно познайомитись у нашому відео, яке ми створили для наших анґстремерів. Крім того, ми дамо декілька порад, як поводитись у ситуації, якщо неприємна зустріч з ВНП все ж таки відбулася.

правда і вигадки

 

Щодо ВНП існує чимало міфів, які можуть наражати людей на ще більшу небезпеку. Ось декілька з них:

Міф 1. Якщо хтось вже пройшовся мінним полем і вижив, усім теж вже можна там ходити.

Ні. Земля, в якій є міни, з часом може змінювати свою структуру (наприклад, замерзати, розмиватись). Це впливає на чутливість міни. Іноді для активації потрібно, щоб на міну наступили декілька разів. Крім того, є ймовірність, що тим, хто пройшов перед вами, просто пощастило не натрапити на міну. Проте це не означає, що ходити таким полем безпечно.

Міф 2. Якщо бігти чи їхати автівкою дуже швидко, міна не спрацює.

Міна активується за лічені секунди від контакту або натискання. Ви не зможете бігти чи їхати швидше за вибух.

Міф 3. ВНП з часом псуються. За два-три роки вони перестають вибухати.

ВНП може зберігати вибуховий потенціал протягом десятків років. Наприклад, сучасні міни роблять з пластику, тому вони не руйнуються водою і можуть залишатися активними дуже довго.

Міф 4. Якщо наступити на міну, вона не вибухне, доки ви не приберете ногу. Треба обережно зняти ногу, водночас покласти на міну щось важке й тікати.

Так роблять лише в кіно. Міни вибухають від контакту: дотику, перегрівання, тиску тощо. Також не варто вірити в те, що перерізавши дріт, можна знешкодити міну. Вона, найімовірніше, вибухне від найменшої зміни у натягненні дротів.

Для того, щоб убезпечити себе від вибуху ВНП, треба дотримуватися офіційних та затверджених регламентів дій. 

що робитиЗараз, доки війна ще триває, важливо пам’ятати: ВНП можуть бути в будь-якому місці, де проходять чи проходили бої. Тому перше правило безпеки вкрай очевидне, але й складне для виконання — за можливості, не наближайся до місць бойових дій. Якщо ти потрапив у небезпечну зону, виконуй такі правила:

  • Зберігай здоровий глузд та за можливості не підходь до місць, де проводять або проводили активні бойові дії;
  • Не наближайся до будь-яких підозрілих предметів, а також покинутої воєнної техніки, автівок, частин екіпірування тощо;
  • Не підіймай з землі жодної речі, якщо тільки ти не впевнений, що вона випала з твоєї кишені чи сумки;
  • Якщо ви подорожуєте автівкою, не з’їжджайте з головної дороги на узбіччя чи в ліс. Переконайтеся, що перед вами цією дорогою вже проїхало чимало автівок. Тримайтеся асфальтованих доріг, адже там складніше сховати ВНП. Намагайтеся об’їжджати ями та вибоїни на дорогах, бо вони можуть слугувати схованкою для ВНП. Будьте особливо пильними біля критично важливих об’єктів інфраструктури, як-от мостів чи багаторівневих розв’язок.якщо опинився
  • Не рухайся. Якщо ти перебуваєш в полі чи лісі, де легко сховати міну, ти маєш залишатися на місці, адже наступний крок може прийтися на вибуховий пристрій.
  • Поклич на допомогу. У МВС України не радять використовувати мобільні телефони, адже деякі вибухові пристрої можуть активуватися від радіосигналу. Тому спробуй привернути до себе увагу голосом та попроси людей поруч подзвонити за номером 101 або 102.
  • Запам’ятовуй місцевість. Поки чекаєш на допомогу, спробуй запам’ятати, що розташоване поруч.
  • Якщо автівка з тобою наїхала на міну, але не зазнала ушкоджень, що загрожують життю (наприклад, якщо в автівці не сталася пожежа), експерти ООН рекомендують залишатися всередині. Вийшовши з машини, ти ризикуєтш натрапити на інші міни. Якщо автівка загорілась або ти не можеш залишатись всередині з інших причин, обережно обійди автівку ззаду та тримайся тієї дороги, якою ви їхали до вибуху.
  • Зберігай спокій. Не панікуй та чекай на допомогу.якщо побочив
  • У жодному разі не намагайся підняти предмет, вивчити ретельніше або розібрати.
  • Попередь про знахідку людей поруч.
  • Якщо ти знайшов предмет на асфальтованій дорозі, обережно спробуй позначити це місце одягом, палицями чи камінням. Але роби це, не наближаючись до предмета. Не намагайтеся копати чи вбивати щось поруч із предметом.
  • Якщо ти впевнений, що дорога позаду безпечна (асфальтована, без ям та вибоїн), обережно відійди від предмета на відстань не менше ніж 100 метрів.
  • Зателефонуй за номером 101 чи 102 та чекай на допомогу.якщо хтось

 

  • За жодних обставин не наближайся до потерпілого. Ти ризикуєш потрапити на мінне поле і наражаєш себе на небезпеку.
  • Зателефонуй за номером 101, 102 та / або 103, поклич на допомогу.
  • Говори із потерпілим здалеку. Скажи, що покликали на допомогу. Попроси не рухатися та зберігати спокій.
  • Запам’ятай час та місце вибуху, кількість поранених, характер вибуху. Передай цю інформацію рятувальникам, коли вони приїдуть.

Сподіваємося, якщо ви зустрінете ВНП у звичайному житті, то зробите все правильно для своєї безпеки.

 

А тепер ще раз повторимо все це разом із найвибуховішим гуртом України.
Дивимось ролічєк і, звісно ж, дивимось під ноги!